Knižní novinky - prosinec 2017

V měsíci prosinci 2017 představujeme například knižní novinky: Doerr, Anthony: O dívce Grace; Grisham, John: Píšťalka; Keleová-Vasilková, Táňa: Přítelkyně; Gerhard, Joachim: Přivedu vás zpět; Váňová, Magda: Já hlupák; Adler-Olsen, Jussi: Selfies a další.

 


Beletrie

Doerr, Anthony: O dívce Grace

David Winkler, tichý chlapec okouzlený nestálostí počasí a posedlý sněhem, žije na Aljašce ve městě Anchorage. Někdy vidí události ještě předtím, než se stanou? muže s krabicí na klobouky srazí autobus, sám David se v supermarketu zamiluje do krásné ženy. Sen o tom, že se mu nepodaří zachránit svou malou dceru při záplavách, ho
naprosto zdrtí. Odjede tisíce mil daleko, opustí svou rodinu, domov i budoucnost, aby vyplnění tohoto snu zabránil. Na ostrově v Karibiku, kde skončí sám a bez peněz, navíc netuší, jestli jeho dcera přežila a jestli mu manželka útěk kdy odpustí, mu poskytne přístřeší rodina s mladou dcerou. A právě ta ho nakonec probudí zpět k životu a přiměje ho hledat všechny, jež opustil. Doerrovy postavy jsou plné smutku a nenaplněných tužeb, ale také laskavosti. Jeho pochopení pro lidskou slabost je až neuvěřitelně jímavé.
- psychologický román od autora knihy „Jsou světla, která nevidíme“

Grisham, John: Píšťalka

Nejnovější román Johna Grishama – včetně připojené bonusové povídky Svědek procesu – přináší další strhující příběh, který potvrzuje výjimečné a neotřesitelné postavení tohoto autora v žánru právnických thrillerů.
- thriller

Keleová-Vasilková, Táňa: Přítelkyně

Hana, Marta a Táňa, přítelkyně, které spoljilo náhodné setkání u dnetisty, se postupem času sbližují čím dál víc, vzájemně si otevírají svá nitra, sdílejí trápení i radosti. Každá je jiná, každá řeší a zvládá svůj život po svém, ale s podporou kamarádek to jde mnohem snáz.
- román pro ženy

Gerhard, Joachim: Přivedu vás zpět

Otec hledá své syny v pekle Islámského státu - skutečný příběh. Joachim Gerhard je německý občan, který žil normální život a vychovával své dva syny. Když bylo Jonasovi 21 a Lukasovi 17, rozhodli se konvertovat na muslimskou víru. Do té doby byli obyčejnými německými kluky, studovali, sportovali, chodili za holkama, popíjeli s kamarády... Pak se všechno změnilo, začali se modlit pětkrát denně, zavrhli sport i kamarády, radikalizovali se. A pak
náhle zmizeli do "svaté války", do Sýrie.
- skutečný příběh

Váňová, Magda: Já hlupák

Příběh sochaře Vincenta a kostýmní návrhářky Evy začíná tím nejobyčejnějším způsobem — starostí, jak si vybudovat existenci. Nic dodatečného do románu nevstupuje a důsledně zevnitř tohoto začátku autorka rozvíjí úžasné vyprávění, bohaté na postavy, psychologii, nečekané zvraty a zásahy osudu, vtahuje do knihy mnoho zajímavých faktů z profesí obou hlavních hrdinů a vážné lidské situace u ní pokračují v komických peripetiích a vtipných úvahách, kterými směřuje ke klíčovému problému: proč si člověk neudrží, co si v životě vybudoval, čeho dosáhl nebo co dostal. V manželství Vincenta a Evy se to jednomu podaří a pro druhé se život zvrtne v katastrofu.
- psychologický román pro ženy

Adler-Olsen, Jussi: Selfies

Další případ oddělení Q. Vedení kodaňské policie usoudilo, že počet objasněných případů oddělení Q je výrazně pod hranicí očekávání. Prokázat opak dostává za úkol Rose, která se ale propadá do psychického pekla, jehož kořeny sahají hluboko do temné minulosti. Mezitím v kodaňském parku najdou zavražděnou starší paní...
- kriminální román

Březinová, Taťana: Babička na inzerát

Babička na inzerát je zpovědí poválečné generace. Senioři chtějí žít trochu jiný život. Skupinku sedmi lidí, kteří spolu prožili část dětství, spojuje pocit, že už je nikdo nepotřebuje, že jsou na obtíž. Začínali za zpěvu pionýrských písní, končí se smutným pohledem do peněženky.
- humoristický román

Blondel, Jean-Philippe: Vlak v 6:41

Je pondělí ráno. Do vlaku v 6:41 nastupuje po náročném víkendu u rodičů úspěšná podnikatelka Cécile Duffaut. Na jediné volné místo vedle ní usedá její dávný milenec, Philippe Leduc, který jede navštívit přítele z dětství. Oba mají za pár let oslavit padesátku. Ve dvou vnitřních monolozích, v nichž se spolucestující střídají, jako by si přehazovali „horkou bramboru“, před námi vyvstávají dva mistrně vykreslené osudy, které se kdysi dávno letmo protnuly, aby je ironie osudu o to víc rozdělila. Je možné po sedmadvaceti letech navázat, je možné po tolika letech odpustit, po
tolika letech se omluvit? A co se stane, když se dá dvojice skutečně do řeči?
- román pro ženy

Bílek, Jiří: Prokletí vladyckého rodu

Další případ mnicha Remigia začíná prosbou vdovy po jeho bratrovi, aby pomohl najít toho, kdo připravil o život jejího nejstaršího syna. Mnich její přání splní a přijíždí na rodný dvorec, kde začíná hledat nejen vraha, ale především motiv jeho činu.
- historická detektivka


Naučná literatura

Gray, John: Mars a Venuše: vztahy v dnešním globálním světě

Autor nejznámější a nejvěrohodnější knihy o vztazích všech dob (Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše) se vrací s aktualizovaným průvodcem pro dnešní generaci. Macek, Petr: Václav Vorlíček: pane vy jste režisér! Legendární režisér Václav Vorlíček rekapituluje svůj život i kariéru.

Impelen, Helgrid van: Stylová ponča a peleríny

V knize se můžete inspirovat více než dvaceti ponči a pelerínami různých tvarů a barev.

Hnízdil, Jan: Příběhy obyčejného uzdravení

Tělo není pitomé, umí se uzdravovat samo. Jenže my se k němu občas chováme jako k největšímu nepříteli. Házíme mu pod nohy spíš než příslovečné klacky rovnou klády. A k tomu žijeme tak, aby mělo pořád co opravovat. Býváme
unavení, nemožní, nemocní. Lékaři si nevědí rady. A pak přijde rada, která spojí odjakživa spojené, tělo a hlavu. Ejhle, zdraví se vrací.

Belmondo, Jean-Paul: Mých tisíc životů

V této osobité vzpomínkové knize Belmondo vypráví o svém šťastném dětství, o úporném boji, který vedl za svůj sen stát se hercem. O své životní vášni – boxu, rychlý autech, ztřeštěnostech a kaskadérských kouscích. O svých životních partnerkách a láskách, o milované rodině, o spolupráci s velikány filmu.