Knižní novinky - červenec 2014

V měsíci červenci 2014 představujeme například knižní novinky Aristokratka ve varu, Macocha, V padesáti na začátku, Seznam smrti, Kořeny, Manželský omyl, Nástroje temnoty a další.

Beletrie

Boček, Evžen: „Aristokratka ve varu“

Pokračování Poslední aristokratky, nejvtipnější knihy roku 2012!
„Aristokraté jsou v ohrožení, ale situace Marie Kostkové z Kostky je mnohem těžší, protože denně potkává členy své bláznivé rodiny a k tomu několik střelených zaměstnanců „nejchudšího zámku v Čechách“, na němž největší událostí za posledních tři sta let byla svatba Helenky Vondráčkové…
Evžen Boček nabízí řadu dalších komických situací, při nichž je hlasitý smích stoprocentně zaručen.“

Scott, Jennifer: „Madame Chic“
aneb Co všechno jsem se naučila v Paříži

„Když Jennifer Scottová přijede studovat do Paříže a zabydlí se u své nové rodiny, vezme si Madame Chic mladou, šarmem nezasaženou Američanku do parády a postupně jí odhalí tajemství francouzského umění žít. Jennifer změní tato zkušenost k nepoznání. Je francouzským životním stylem natolik okouzlena, že se o něj po svém návratu rozhodne podělit i s ostatními.
Každá kapitola přináší kromě humorných příhod i užitečné rady a tipy, které Jennifer od Madame Chic pochytila.“

Hůlová, Petra: „Macocha“

Nový, bezpochyby nejosobitější a nejosobnější text Petry Hůlové prakticky rezignuje na vyprávění příběhu a v mnoha ohledech překračuje četná tabu dosud v literatuře ctěná. V monologu autorky, která se bez ohledu na počáteční ambice stane úspěšnou spisovatelkou druhořadé literatury, kráčíme od jednoho bolestného zauzlení k druhému : od rozpadu manželství, přes milostně-nenávistný vztah k vlastním dětem, které jí ani v dospělosti nedokáží odpustit, až k reflexi vlastní tvorby. Reálné se zde stýká s představami, a jen pozvolna hledáme nitky, podle nichž se ve spleti košatých obrazů dobíráme toho, co je příčinou a co následkem, co neotřele žitou skutečností a co alkoholovým excesem. Tématům, kterých se zde autorka dotýká, se v životě vyhne málokdo. Zřídka je však někdo vyřkne s tak bezohlednou upřímností, s tak jasnou rezignací na konvence a s tak omračujícími jazykovými schopnostmi.

Mlynářová, Marcela: „V padesáti na začátku“

Život rozvedené matky s dětmi je jako jízda na lochnesce - krátké vzestupy, prudké pády, jízda bez zastavení stále vpřed, leč v uzavřeném kruhu.
Autorka svým typickým humorem vypráví o porevoluční době, kdy jako žena za požadovanou věkovou hranicí solidního uplatnění hledala způsob, jak uživit své tři děti.
S časovým odstupem a pod autorčiným úhlem pohledu vyznívají i mnohé nezdary komicky. Především čtenářky, které hledají povzbuzení, pobavení, odreagování od každodenních starostí, by neměly váhat, protože tato knížka je určena hlavně jim.

Urban, Miloš: „Přišla z moře“

Jednoho dne se na pláži v jihoanglickém městečku objeví tajemná krásná dívka oděná jen v plavkách, která zjevně vyšla z moře.
Je promrzlá, nikoho nepoznává, na nikoho nereaguje. Místní noviny v tom vidí senzační zprávu okurkové sezóny. Mladý novinářský elév z Prahy, který je v Anglii na stáži, má o dívce napsat reportáž. Když dorazí do policejní cely, zdá se, jakoby ho dívka poznávala. Ukáže se však, že tato skutečnost může být životu nebezpečná.
Inteligentní román noir jako odpověď současným krvavým krimi thrillerům.

Robertson, Imogen: „Nástroje temnoty“

Strhující historický thriller
„Thornleigh Hall, sídlo sussexského hraběte, dominuje svému okolí. Jeho dědic je nezvěstný a rodina, kdysi plná života, nyní sestává z ochrnutého starce, přivdané bývalé tanečnice a alkoholem prosáklého druhorozeného syna. Moc rodu ovšem přetrvává.
Impulzivní Harriet Westermanová, majitelka sousedního sídla, najde na okraji svého pozemku tělo zavražděného muže, který má u sebe prsten s pečetí Thornleighů. Zločin volá po spravedlnosti. Harriet přiměje ke spolupráci samotářského a podivínského anatoma Gabriela Crowthera. Ve stejný den je ve svém londýnském obchodě s hudebninami zavražděn Alexander Adams, vdovec a otec dvou malých dětí. Po jeho smrti se příběh vrací zpátky do Sussexu a odhaluje hluboké tajemství.“
„Stylový, tajuplný a s úžasnou atmosférou..příběh tajemství a hanby, rozumu a vášně, který ve vás bude doznívat ještě dlouho poté, co dočtete poslední stránku.“ (Francis Wheen)

Clare, Cassandra: „Nástroje smrti. Město ztracených duší“

5. díl mezinárodně úspěšné fantasy série

Probst, Jennifer: „Manželský omyl“

Erotická romance ze současnosti
„Carina Conteová je v očích své rodiny stále ještě malou holkou, ačkoliv nedávno dokončila vysokou školu a nastoupila do nové společnosti svého staršího bratra Michaela. Té shodou okolností šéfuje z pozice ředitele Max Grey. Michaelův nejlepší kamarád a mimochodem také muž, do kterého byla Carina v dětství úplně blázen, zatímco on ji bral spíše jako svou sestru.
Právě Max je asi jediný, kdo si všiml, že Carina už není tím přecitlivělým děvčátkem, které neustále vyvolávalo nějaké scény a bylo schopné se rozplakat kvůli sebemenší maličkosti. Sice ví, že Carina je z mnoha důvodů „zakázané ovoce“, jenomže oba to k sobě přitahuje více, než by bylo v dané situaci zdrávo. A ona navíc ráda provokuje…“

Cremer, Andrea: „Kořeny“

Čtvrtá část akční romantické fantasy série (Smečka, Vzpoura, Oběť)

Beckerová, Zdenka : „Róziny dcery“

Touha po domově a matčině lásce je silnější než pocit svobody
„Příběh o slovenské rodině Bukovských, jejíž členy osud odvál do různých koutů světa, líčí hlavně osudy Iris, Jasmíny, Kamily a jejich kamarádky Evy.
Mezi matkou Rózou a jejími třemi dcerami vznikají konflikty, které trvají celé roky. Matka od nich vyžaduje příliš, nikdy je nepochválí, zatahuje je do rozličných intrik. V pozadí všeho je navíc staré rodinné tajemství, které rodinu tíží a vyplouvá na povrch až po mnoha letech.
Po roce 1968 se rodina rozpadá, Iris emigruje do Ameriky, Jasmína o rok později do Rakouska, Eva se pro emigraci rozhodne v roce 1976. Nejmladší Kamila zůstane v Bratislavě.
Když Eva přijede náhodou na návštěvu do Bratislavy, zjistí, že nejmladší ze sester tragicky zahynula. Sebere proto všechnu svoji odvahu a vydá se za Kamilinými rodiči, aby se dozvěděla, co se stalo.“

Forsyth, Frederick: „Seznam smrti“

„Ve Virgínii sídlí agentura TOSA, jejímž úkolem je hledat a zabíjet ty, kteří jsou pro Spojené státy natolik nebezpeční, že se ocitli na takzvaném Seznamu smrti. Právě na něm přibylo nové jméno : děsivě výkonný terorista přezdívaný Kazatel, který radikalizuje mladé muslimy a nabádá je k vraždám. Bohužel pro něj zabijí i vysloužilého generála námořní pěchoty, jehož syn patří k nejlepším lovcům lidí ve službách TOSA. Ten se své práci věnuje už šest let. Nezná jméno, podobu ani místo pobytu nového cíle.Uvědomuje si, že pátrání ho zavede tam, kde by přežil jen málokdo. Kazatel z toho však udělá osobní záležitost. Hon začíná…“

Whitton, Hana: „Anežka Česká“

Životní příběh Anežky Přemyslovny, nejmladší dcery Přemysla Otakara I. a Konstancie Uherské, později svaté Anežky České.

Plaidy, Jean: „Ludvík Milovaný“

„Francie dychtivě očekává den, kdy mladý král, Ludvík XV., dosáhne zletilosti a vymaní se z područí svých ministrů. Země doufá, že Ludvík vrátí Francii slávu a blahobyt. Jeho však příliš vzrušuje lov a hazardní hry, než aby si všímal boje o moc, který probíhá na jeho vlastním dvoře, a nejeví o vládu zájem.Brzy okusí smyslná potěšení, která mu nabízí řada dychtivých milenek, od něžných krásek až po slavnou madame de Pompadour.
A Francii nezbývá než přihlížet, jak jejich krále ovládají ženy.. Sémě revoluce začíná pomalu klíčit…“

Plaidy, Jean: „ Cesta povstání“

„Války, nepokoje, náboženské neshody, nepřátelství parlamentu, dauphinovy intriky a hlad obyvatel - to vše se Ludvíka XV. vůbec nedotklo.
Už nebyl Milovaný. Nevšímal si, jakému nebezpečí Francie čelí, a vyhledával útočiště v rozhazovačnosti, pošetilostech a neskrývané smyslnosti.“

Plaidy, Jean: „Marnotratná královna“

„Ve věku patnácti let je Marie Antoinetta, krásná a okouzlující nevěsta dauphina, vržena do versailleských intrik.
Lehkomyslně a bezstarostně opovrhuje přísnou a vyčerpávající etiketou velkolepého dvora a odhaluje skutečnou podobu nenávisti… i lásky. Nad hlavou se však stahují mračna revoluce a Marie Antoinetta, která si chce pouze užívat života, až příliš pozdě pochopí, že cena za její potěšení bude příliš vysoká…“

Byrnes, Michael: „Tajemství chrámové hory“

Konečně důstojný nástupce Dana Browna a jeho Da Vinciho kódu.
Čtivý thriller plný napětí, tajemství a záhad

Pospíšilová, Jarmila: „Peří v průvanu“

„Irena je pozvaná na velkolepou oslavu, kterou pořádají na své chalupě manželé Karasovi. Slaví 20.výročí svatby a současně i 15 let existence jejich firmy. Všechno je okázalé, mezi pozvanými je řada úspěšných a vlivných lidí. Také Irena to dotáhla daleko, je uznávanou psycholožkou, autorkou řady odborných publikací a má dobře zavedenou praxi.
Přesto cítí, že jí něco chybí, nemá rodinu, překročila čtyřicítku a začíná tušit, že některé věci už mít prostě nebude. Kamarádka Věra Karasová se naproti tomu tváří šťastně, její život vypadá dokonale, ale během oslav Irena zjišťuje, že věci nejsou takové, jak na první pohled vypadají…“

Fischerová, Daniela: „Tři vraždy a král“

Tři detektivní novely klasického typu, bez kriminalistů a bez vědeckých metod, záhady vyluštěné všímavostí a zdravým rozumem.

Mlynowska, Sarah: „Pařby a lektvary“

Život je super, když je člověk čarodka!
Pokračování kouzelnické trilogie

Plaidy, Jean: „Nejistá koruna“

„Kniha svižným a poutavým způsobem přenáší čtenáře do počátečního období slavné tudorovské říše : od nesnadného nástupu Jindřicha a Alžběty na trůn k jejich manželství a vládě, přes hluboký žal způsobený smrtí jejich syna Artura až ke korunovaci mladšího syna Jindřicha VIII.“

Naučná literatura

Košťálová, Michaela: „Rodokmen a soukromí TGM“

Kniha objevuje tvář prvního československého prezidenta z nevšedního úhlu pohledu, výhradně z jeho soukromí. Čtenář knihy získá ucelený, mnohdy detailně vykreslený pohled na civilní život T. G. Masaryka.

Bauer, Jan: „Jiná doba, stejný osud“

„Zajímavé příběhy dvou velkých Čechů. Ten první, T.G.Masaryk, vytvořil tento stát na demokratických základech a Václav Havel nám zase demokracii vrátil. Autor oba tyto velikány srovnává jako politiky, spisovatele, filozofy, vlastence, ukazuje, jaký měli vztah ke Slovensku, k náboženství, k ženám, i v čem ve vysokých funkcích selhali.“

Cílková, Eva: „Hrajeme pohádky z celého světa“

Scénáře pohádkových her pro děti od 5 do 11 let.

Jazykový průvodce pro přežití - Velká Británie“

Výrazy, bez kterých se neobejdete.
Základní informace o zemi. Praktické rady pro každou situaci.

Heider, Jaroslav: „Hrady, zámky, tvrze a další turistické zajímavosti“

Střední Morava. Díl II.

Šindelová, Michaela: „Štefan Margita - Bez omezení“

Portrét operního zpěváka, který je stálým hostem významných zahraničních scén, včetně Metropolitní opery nebo La Scaly.

Kycltová Bezděková, Jana: „Učíme naše dítě mluvit“

Knížka je věnována nejen všem aktivním a tvořivým rodičům, jimž není lhostejné, jak jejich děti mluví, ale také všem profesionálům, kteří se zabývají vývojem dítěte, s dětmi pracují a jejich schopnosti rozvíjejí.

Tošnerová, Tamara: „Jak si vychutnat seniorská léta“

Nechte se inspirovat konkrétními radami, tipy a zkušenostmi generace 50+

Bauer, Jan: „Skrytá tvář českých dějin“

Mýty a realita osudových okamžiků

Lenderová, Milena: „Dcera národa?“

Tři životy Zdeňky Havlíčkové

Cílek, Roman: „Služebníci zla“

Pohled do zákulisí nacistických tajných služeb

Rychlík, Jan: „Od minulosti k dnešku.“

Dějiny českých zemí