Výstava v galerii VIC - Dřevořezby Josefa Sigmunda

Výstava lidového řezbáře Josefa Sigmunda

bude otevřena v galerii VIC Kojetín od 12. června 2017 do 16. listopadu 2017.

Zveme k návštěvě výstavy!

Josef Sigmund – lidový řezbář z Kostelan u Kroměříže

Josef Sigmund se narodil v Kostelanech v prosinci roku 1944 do rodiny tesaře a myslivce v jedné osobě. Jeho předkové žijí v Kostelanech od nepaměti, tedy alespoň co pamatují zápisy farních matrik. Vždy byli obklopení přírodou a lesy Chřibů, zvířaty a půdou, která je živila. Jeho vztah k přírodě a práci se dřevem jistě pramení odsud.        

Kostelany jsou malá vesnička, čítající asi 300 obyvatel. Leží na úpatí Chřibů, 12 km od Kroměříže směrem ke známému turistickému místu Bunč.

Josef Sigmund se vyučil ve Zlíně strojním zámečníkem, pracoval v TOSu Hulín a pak dlouhá léta ve Stavbytu Kroměříž. Vyráběl se zde nábytek. Svému koníčku se věnoval po práci ve volném čase. Zkoušel si různé řezbářské techniky, zabrousil i k intarzii. K řezbám používá téměř výhradně lipové dřevo. Hodně ho inspirují obrazy Josefa Lady, výjevy z různých lidových zvyků, rázovité valašské dřevěnice a příroda. Shromažďuje si různé obrázky či fotografie, které se mu zdají vhodné pro řezbu. Na hodně řezbách se objevuje Kroměříž. Není se čemu divit, je to krásné město, které dobře zná, se spoustou malebných zákoutí, věží, kostelů a jiných zajímavých budov. V pozdějších letech zkouší tvořit i prostorové věci, vznikají krásné figurky čertů, mikulášská družina, vodník a postavičky do betléma. Předlohou pro jeho čertí družstvo jsou knižní ilustrace Karla Franty.

Když se stal dědeček, s velkým nadšením se vrhl do vyřezávání dětských motivů a pohádkových postaviček pro své dvě vnučky. Podle jejich oblíbené knížky Pohádky skřítka Medovníčka jim vytvořil i obraz a figurky hlavních postav, skřítky Medovníčka a Barvínka.